KRUS odpowiada za realizację zadań związanych z obsługą rolników w zakresie ubezpieczenia społecznego oraz innych spraw związanych ze składkami odprowadzanymi przez osoby prowadzące gospodarstwo rolne. Ciekawi Cię, kto ma prawo do ubezpieczenia i ile trzeba mieć ziemi, żeby płacić KRUS? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.
KRUS – komu przysługuje?
Ubezpieczenie w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) przysługuje rolnikom, ich domownikom oraz pomocnikom rolnika, którzy posiadają polskie obywatelstwo lub prawo do pracy na terenie Polski, chyba że są zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę, zgodnie z odrębnymi przepisami.
W ramach tego ubezpieczenia wyróżnia się dwa główne rodzaje ochrony:
- ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie;
- ubezpieczenie emerytalno-rentowe.
Ile ziemi trzeba mieć pola, żeby płacić KRUS?
Przepisy wskazują nie tylko, komu przysługuje i jakie są rodzaje składek, ale również to, ile trzeba mieć ziemi, żeby płacić KRUS. Aktualnie jest to powierzchnia większa niż 1 hektar przeliczeniowy bądź dział specjalny produkcji rolnej.

Czy można ubezpieczyć się w KRUS-ie bez ziemi?
Działalność rolnicza nie dotyczy jedynie właścicieli ziemi czy rolników – obejmuje także innych członków gospodarstwa rolnego. Jeśli zastanawiasz się, czy można ubezpieczyć się w KRUS-ie bez ziemi, odpowiedź brzmi: tak. Mogą być to domownicy, nawet jeśli sami nie posiadają gruntów. W takim przypadku to rolnik musi spełniać kryterium posiadania ziemi. Z kolei osoby dzierżawiące grunty rolne, które nie są właścicielami ziemi, również mogą podlegać ubezpieczeniu w KRUS, pod warunkiem że powierzchnia dzierżawionych gruntów przekroczy 1 ha przeliczeniowy.
Domownik w świetle prawa dotyczącego KRUS
Poruszając kwestię odprowadzania składek, możesz zastanawiać się więc nie tylko, ile trzeba mieć pola, żeby płacić KRUS, ale również, kim jest domownik w świetle aktualnych przepisów.
Otóż jest to osoba bliska rolnikowi, która musi spełniać trzy warunki, aby mogła zostać objęta ubezpieczeniem:
- Musi mieć ukończone 16 lat.
- Musi mieszkać z rolnikiem w jednym gospodarstwie domowym lub na terenie jego gospodarstwa rolnego (ewentualnie w bliskiej odległości od tej ziemi).
- Powinna pracować w gospodarstwie rolnym u rolnika i nie posiadać innego stosunku pracy.
Kto jest rolnikiem według Ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników?
Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniu społecznym rolników, rolnikiem jest pełnoletnia osoba fizyczna, która mieszka na terytorium Polski i prowadzi działalność rolniczą osobiście oraz na własny rachunek. Działalność ta musi być prowadzona w gospodarstwie rolnym, które jest jej własnością, w tym także w ramach grupy producentów rolnych. Rolnikiem jest również osoba, która przeznaczyła grunty swojego gospodarstwa rolnego do zalesienia.
Jakie zmiany w KRUS w 2025 roku?
Najważniejsze zmiany dotyczące kwot przychodu, które wpływają na zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych, obowiązują od 1 marca 2025 roku. Kwoty te wynoszą:
- 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, tj. 5 934 zł 10 gr;
- 130% tego wynagrodzenia, tj. 11 020 zł 40 gr.
Warto zaznaczyć, że zawieszeniu lub zmniejszeniu ze względu na osiągany wyżej przychód podlegają tylko renty rodzinne oraz te z tytułu niezdolności do pracy.

Jak zdobyć uprawnienia do prowadzenia gospodarstwa rolnego dzięki studiom podyplomowym
Jeśli ukończyłeś studia w innej dziedzinie niż rolnictwo, ale chcesz poszerzyć swoją wiedzę i zdobyć niezbędne przygotowanie do prowadzenia własnej działalności, nasze studia podyplomowe “Rolnictwo z instrukcją zakupu i przekształcenia ziemi (dla absolwentów nierolniczych studiów wyższych)” będą doskonałym wyborem.
Na naszym blogu znajdziesz więcej informacji na temat tego, jak zostać rolnikiem bez wykształcenia rolniczego.
Dodatkowo, ukończenie studiów daje Ci możliwość uzyskania kwalifikacji rolniczych, które są uznawane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, bez konieczności przystępowania do państwowego egzaminu w OKE. Spełniając określone warunki, będziesz mógł także starać się o uzyskanie pomocy finansowej z unijnych programów wsparcia. Zapisz się na studia i wykonaj ważny krok ku realizacji Twoich zawodowych celów w rolnictwie!