rolnik i urząd skarbowy rozliczenia rolnik i urząd skarbowy rozliczenia

Jak rolnik rozlicza się z Urzędem Skarbowym? Sprawdź

Rolnicy prowadzący własną działalność gospodarczą, podobnie jak inne grupy zawodowe, zobowiązani są do rozliczenia z fiskusem. Niemniej jednak ich sytuacja różni się od innych przedsiębiorców, ponieważ podlegają odrębnym przepisom prawnym. Ma to związek z tym, że głównym czynnikiem produkcji w rolnictwie jest ziemia, a jej plony w dużej mierze zależą od warunków atmosferycznych. Ciekawi Cię, jak rolnik rozlicza się z Urzędem Skarbowym? W tym artykule przybliżymy cały proces!

Jakie musi płacić podatki polski rolnik?

W naszym kraju rolnicy są zobowiązani do płacenia różnych rodzajów podatków, takich jak:

  • podatek rolny;
  • podatek od nieruchomości;
  • podatek VAT;
  • podatek dochodowy z działów specjalnych produkcji rolnej;
  • akcyza;
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych związanych z rolniczym handlem detalicznym.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym, opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają gospodarstwa, których łączna powierzchnia użytków rolnych przekracza 1 hektar.

rozliczenie rolnika z urzędem skarbowym

Rolnik ryczałtowy – w jaki sposób się rozlicza?

Osoby prowadzące gospodarstwo rolne, zajmujące się produkcją roślinną i zwierzęcą, mogą mieć status podatkowy rolnika ryczałtowego lub rolnika zarejestrowanego jako czynny podatnik VAT. Rolnik ryczałtowy to osoba, która sprzedaje produkty rolne pochodzące z własnej działalności lub świadczy usługi rolnicze, korzystając ze zwolnienia z podatku. Jedynym wyjątkiem są rolnicy, którzy muszą prowadzić księgi rachunkowe.

Rolnik ryczałtowy nie musi rejestrować się jako podatnik VAT, nie prowadzi więc ewidencji VAT ani nie wystawia faktur, co oznacza, że nie ma obowiązku składania rozliczeń podatkowych w Urzędzie Skarbowym. Kupujący usługi lub towary od takiego rolnika musi doliczyć zryczałtowany zwrot VAT do ustalonej ceny netto i przekazać go rolnikowi. Rolnik, który chce zostać czynnym podatnikiem VAT, musi zrezygnować z rozliczenia ryczałtowego. W tym celu musi złożyć zgłoszenie rejestracyjne w odpowiednim Urzędzie Skarbowym przed rozpoczęciem miesiąca, w którym zamierza zrezygnować z tego rozliczenia, używając formularza VAT-R.

Kiedy rolnik płaci podatek dochodowy?

Rolnik prowadzący gospodarstwo rolne i uzyskujący dochody wyłącznie z tej działalności nie musi wykazywać przychodu w deklaracji PIT. Istnieją jednak sytuacje, w których konieczne jest uwzględnienie pewnych przychodów.

Kiedy rolnik płaci podatek dochodowy i ma obowiązek złożyć roczne zeznanie? Musi to zrobić w przypadku, gdy:

  • prowadzi sprzedaż produktów lub przetworów pochodzących z własnego gospodarstwa;
  • jest emerytem lub rencistą;
  • dodatkowo pracuje na podstawie umowy-zlecenie, umowy o dzieło lub umowy o pracę;
  • prowadzi działalność gospodarczą, której celem nie jest produkcja rolna;
  • zajmuje się specjalnymi działami produkcji rolnej, takimi jak hodowla zwierząt laboratoryjnych, wylęgarnie drobiu czy uprawa grzybni i grzybów.

Zastanawiasz się, jak kupić ziemię rolną? Na naszym blogu znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Jak rolnik rozlicza się z Urzędem Skarbowym? PIT-36 i PIT-37

W opisanych powyżej przypadkach, a także gdy rolnicy uzyskują przychody z najmu sprzętu rolniczego lub gruntów, powinni uwzględnić je w rocznym zeznaniu PIT-36. Jeżeli osoba ubezpieczona w KURS pracuje również na podstawie umów cywilnoprawnych, musi rozliczyć się z tych przychodów z Urzędem Skarbowym, składając zeznanie na formularzu PIT-37. Dotyczy to także sytuacji, w których rolnik zatrudnia pracownika.

Jak udokumentować przychód z działalności rolniczej?

Dochód z działalności rolniczej nie podlega opodatkowaniu, jednak ważne jest, aby został odpowiednio udokumentowany. W tym celu należy przedstawić zaświadczenie wydane przez odpowiedni organ gminy lub okazać nakaz płatniczy. Dodatkowo wymagane jest wypełnienie oświadczenia jednego z członków rodziny, który określi wysokość dochodu uzyskanego w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, w którym nie podlega on opodatkowaniu.

Dochód oblicza się na podstawie liczby hektarów przeliczeniowych, które należą do danej rodziny oraz średniego dochodu, jaki można uzyskać z pracy na 1 hektarze przeliczeniowym w indywidualnych gospodarstwach rolnych. W dokumentowaniu dochodu pomocne może być prowadzenie szczegółowych notatek dotyczących przeprowadzanych transakcji oraz zaświadczeń, takich jak te otrzymane w punktach skupu.

jak rolnik rozlicza się z urzędem skarbowym

Do jakiej kwoty rolnik jest zwolniony z opodatkowania?

Jeśli zastanawiasz się, jak rolnik rozlicza się z Urzędem Skarbowym, musisz wiedzieć, że  najczęściej oblicza on swój przychód z tzw. specjalnych działów produkcji rolnej, posiłkując się normami szacunkowymi. Jeśli wartość tych przychodów przekroczy 1,2 miliona euro netto, zobowiązany jest do prowadzenia ksiąg rachunkowych. W przypadku sprzedaży produktów wytworzonych w sposób nieprzemysłowy obowiązuje limit w wysokości 100 000 złotych.

Od jakiej kwoty rolnik musi płacić podatek?

Jeżeli przychód rolnika przekroczy określoną kwotę, na przykład 150 000 złotych, zobowiązany jest do rozliczenia nadwyżki, czyli różnicy, która w tym przypadku wynosi 50 000 złotych.

Czy dopłaty bezpośrednie należy uwzględnić w zeznaniu PIT?
Rolnicy nie muszą wykazywać dopłat bezpośrednich otrzymanych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej w swoim zeznaniu podatkowym. Dzieje się tak dlatego, że te dopłaty nie są uznawane za przychód z działalności rolniczej, a przepisy ustawy o PIT nie mają do nich zastosowania.

Studia podyplomowe z zakresu rolnictwa – zdobądź wykształcenie rolnicze online

Aby ubiegać się o dopłaty unijne, należy posiadać status rolnika indywidualnego, który można uzyskać po spełnieniu określonych wymagań. Jednym z tych warunków jest zdobycie odpowiedniego wykształcenia rolniczego. Można je uzyskać, zapisując się na studia podyplomowe oferowane przez naszą Uczelnię na kierunkach:

Studia umożliwiają zdobycie wykształcenia rolniczego osobom, które ukończyły kierunki niezwiązane bezpośrednio z rolnictwem. To doskonała okazja, jeśli wiążesz swoją przyszłość z działalnością rolną, chcesz rozwijać swój biznes lub zmienić ścieżkę zawodową.

Dowiedz się więcej na temat tego, jak zostać rolnikiem bez wykształcenia rolniczego.