Nauczyciel przedmiotów zawodowych. Wymagania, jakie trzeba spełnić Nauczyciel przedmiotów zawodowych. Wymagania, jakie trzeba spełnić

Nauczyciel przedmiotów zawodowych. Wymagania, jakie trzeba spełnić

Ostatnie lata przyniosły zauważalne przeobrażenia na rynku pracy – rośnie znaczenie konkretnych umiejętności zawodowych, a co za tym idzie, także popularność szkół branżowych i techników. Coraz więcej młodych ludzi wybiera kształcenie zawodowe, które w wielu przypadkach szybciej otwiera drogę do stabilnego i dobrze płatnego zatrudnienia – m.in. w takich sektorach jak mechanika, budownictwo czy logistyka. Rosnące zainteresowanie tym typem edukacji powoduje też wzrost zapotrzebowania na specjalistów, którzy będą potrafili nie tylko wykonywać zawód, ale i nauczyć go innych. W tym artykule poznasz bliżej, kim jest nauczyciel przedmiotów zawodowych, wymagania na to stanowisko i kroki, jakie musisz wykonać, by pełnić taką funkcję.

Nauczyciel praktycznej nauki zawodu coraz częściej poszukiwany

Rynek pracy coraz wyraźniej premiuje osoby z konkretnymi kwalifikacjami zawodowymi. Zauważalny wzrost liczby ogłoszeń w branżach technicznych, takich jak budownictwo, mechanika czy elektrotechnika, świadczy o rosnącym zapotrzebowaniu na specjalistów z praktycznym przygotowaniem. Dynamiczny rozwój firm usługowych i produkcyjnych sprawia, że pracodawcy poszukują pracowników, którzy nie tylko znają teorię, ale przede wszystkim potrafią zastosować ją w rzeczywistych warunkach.

Na ten trend odpowiadają również uczniowie, coraz chętniej wybierając szkoły zawodowe oraz technika, które umożliwiają zdobycie konkretnego zawodu. Atrakcyjne zarobki w tych sektorach już na początku kariery zawodowej stają się skuteczną zachętą. Jednak by młody człowiek mógł rzeczywiście wejść na rynek pracy z odpowiednim przygotowaniem, potrzebny jest ktoś, kto przekaże mu niezbędne umiejętności – nauczyciel przedmiotów zawodowych. Zapotrzebowanie na takich specjalistów systematycznie rośnie.

nauczyciel przedmiotów zawodowych

Nauczyciel przedmiotów zawodowych – wymagania określają przepisy

Aby rozpocząć pracę jako nauczyciel przedmiotów zawodowych w technikum lub szkole branżowej, należy spełnić ściśle określone wymogi prawne zawarte w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z 1 sierpnia 2017 r. Dotyczą one zarówno wykształcenia kierunkowego, jak i przygotowania pedagogicznego. 

Kwalifikacje do nauczania można zdobyć na kilka sposobów – ważne, by program ukończonych studiów był zgodny z tematyką prowadzonych zajęć lub odpowiadał wymaganiom podstawy programowej.

Nauczyciel praktycznej nauki zawodu – wymagania pod kątem wykształcenia

Uprawnienia do pracy jako nauczyciel przedmiotów zawodowych uzyskują osoby, które spełniają jeden z poniższych warunków:

  • ukończyły jednolite studia magisterskie lub studia II stopnia na kierunku zgodnym z nauczanym przedmiotem oraz posiadają przygotowanie pedagogiczne;
  • ukończyły studia magisterskie (jednolite lub II stopnia) na kierunku, którego efekty kształcenia odpowiadają treściom realizowanym w ramach danego przedmiotu, również z wymaganym przygotowaniem pedagogicznym;
  • ukończyły studia magisterskie na innym kierunku, ale posiadają dodatkowe kwalifikacje w postaci studiów podyplomowych w zakresie danego przedmiotu oraz przygotowanie pedagogiczne.

W praktyce oznacza to, że nawet osoby, które nie kończyły kierunkowych studiów technicznych, mogą uzyskać kwalifikacje nauczyciela przedmiotów zawodowych – jeśli uzupełnią swoją wiedzę, zapisując się na studia podyplomowe i zdobędą przygotowanie pedagogiczne.

Jak zostać nauczycielem przedmiotów zawodowych?

Chcesz poszerzyć swoje kompetencje i zastanawiasz się, jak zostać nauczycielem przedmiotów zawodowych w technikum? Wychodząc naprzeciw potrzebom takich osób, jak Ty, nasza Uczelnia stworzyła bogatą ofertę studiów podyplomowych, które umożliwiają uzyskanie uprawnień do pracy na tym stanowisku.

nauczyciel przedmiotów zawodowych 2

Wśród dostępnych kierunków znajdują się specjalności przygotowujące do prowadzenia zajęć zawodowych m.in. w branży:

  • budowlanej;
  • elektryczno-elektronicznej;
  • mechanicznej;
  • turystycznej.

Pełną listę kierunków znajdziesz na stronie naszej oferty w zakładce „Pedagogika”.

Jeśli chcesz pracować jako nauczyciel zawodu, wymagania przedstawione wyżej możesz spełnić, zapisując się na studia dające kwalifikacje do nauczania przedmiotów związanych z konkretnymi zawodami, takimi jak technik:

  • analityk;
  • architektury krajobrazu;
  • ekonomista;
  • usług fryzjerskich;
  • usług kosmetycznych;
  • teleinformatyk.

Do zapisania się na powyższe kierunki niezbędne jest posiadanie przygotowania pedagogicznego. Dla kandydatów, którzy jeszcze go nie mają, nasza Uczelnia przygotowała atrakcyjne rozwiązanie – możliwość jednoczesnego podjęcia dwóch kierunków studiów.